Cisco Aironet 1562E 1300 Mbit/s Grey Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 1300 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u
- 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WPA, WPA2
- Power over Ethernet (PoE)
- External
Support 802.11ac Wave 2 in outdoor networks
Get the technological flexibility you need to strengthen your outdoor wireless network. Aironet 1560 access points comply with 802.11ac Wave 2 standards. These outdoor access points extend the quality and robustness of the Wi-Fi that’s inside your office, outside.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Channels quantity | 36 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Frequency band | 2.412 - 2.462, 5.18 - 5.24, 5.26 - 5.32, 5.5 - 5.72, 5.745 - 5.825 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| VPN support | IPsec, L2TP |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 25 W |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| Reset button | Yes |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Grey |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL60950CAN/CSA-C22.2 No. 60950IEC 60950EN 60950FCCRSS-210RSS-102AS/NZS 4268.2003ARIB-STD 66ARIB-STD T71EN 300 328EN 301 893 ICES-003EN 301 489-1, -17 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.5 kg |
| Height | 98 mm |
| Depth | 229 mm |
| Width | 171 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |