Cisco AIR-CAP1702IEK9, Refurbished 1000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
£294.99
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
- 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, TKIP, WPA, WPA2
- Power over Ethernet (PoE)
- External
802.11ac CAP; 3x3:2SS; Int Ant; E Reg Domain REMANUFACTURED
Cisco Aironet 1702i Controller-based - wireless access point
| Features | |
|---|---|
| Channels quantity | 29 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, AES, EAP, EAP-FAST, EAP-PEAP, EAP-SIM, EAP-TLS, EAP-TTLS, MSCHAPv2, PEAP, TKIP, WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 15 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | External |
| Performance | |
|---|---|
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL, CAN/CSA, IEC, EN, FCC, RSS-210, ARIB-STD, EMI, ICES-003, VCCI |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 50.8 mm |
| Depth | 203.2 mm |
| Width | 203.2 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |