Cisco AIR-ANT2568VG-NS= network antenna Omni-directional antenna N-type 8 dBi
£372.99
Couldn't load pickup availability
- Omni-directional antenna N-type Grey
- 8 dBi
- 2.4/5 GHz
- 50 Ω
- Vertical polarization Male
Dual-band omnidirectional antenna that uses an N-type connector. It mounts directly to the access point and has no cable attachments. It has a gray radome.
| Performance | |
|---|---|
| Horizontal beam width (5 GHz) | 11° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 24° |
| Impedance | 50 Ω |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 6 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 8 dBi |
| Frequency band | 2.4/5 GHz |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Outdoor |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Grey |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Polarization | Vertical polarization |
| Antenna connector type | N-type |
| Connector gender | Male |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 204.1 g |
| Diameter | 3.81 cm |
| Height | 377 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |