Cisco A9K-RSP5-X-TR network equipment spare part Interface processor
Couldn't load pickup availability
- Interface processor
- Device compatibility: Router
- Brand compatibility: Cisco
- Silver
The Cisco® ASR 9000 Series Route Switch Processor 5-X (ASR 9000 RSP5-X) is the latest generation system processor for the Cisco ASR 9000 Series Routers. It supports high-density 100 and 400 Gigabit Ethernet line cards and provides backward compatibility with the Cisco ASR 9000 Series third and fourth generation family of line cards. The Cisco ASR 9000 Series RSP5-X system architecture is designed to accommodate new programmable deployment models and convergence of Layer 2 and Layer 3 services, as required by today’s wireline, Data-Center-Interconnect (DCI), mobile transport and 5G applications.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Interface processor |
| Device compatibility | Router |
| Product colour | Silver |
| Brand compatibility | Cisco |
| Compatible products | ASR 9000 |
| Performance | |
|---|---|
| Processor frequency | 2700 MHz |
| Processor cores | 8 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 402.8 mm |
| Depth | 625.3 mm |
| Height | 41 mm |
| Weight | 9.01 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |