Case Logic Invigo Eco INVIT116 Black 40.6 cm (16") Backpack
Couldn't load pickup availability
- This bag is made with a 100% recycled 600D polyester exterior, 150D polyester lining, meshes, PP webbing, and 86% recycled YKK zipper tape. The water-repellent coating is also free from PFCs, chemicals that are harmful to the environment
- Padded laptop pocket protects a 15.6'' laptop and tablet sleeve holds a 12.9'' tablet
- Stow the padded backpack shoulder straps to use the bag as a tote or detach the main shoulder strap and use as a backpack
- Front panel zip pocket with small accessory organization provides quick access to essential items
- Designated water bottle storage pocket in main compartment
- Large stash pocket on backpanel lets you store items and keep them out of reach from pickpockets
- Mesh zip pocket inside the main compartment for additional organization with a key fob lash to keep track of your keys
- When using in tote mode, backpack straps stow away cleanly in small designated pocket on back panel
- Luggage pass-through strap allows you to attach the bag to rolling luggage for effortless travel
- Thule Group is committed to sourcing 100% of Packs, Bags and Luggage recycled polyester textiles and recycled nylon textiles from Global Recycled Standard certified sources by the end of 2024
Case Logic Invigo Eco tote has a refined, elegant design and is made of recycled materials with thoughtful organizational features – friendly for the workplace and the environment.
| Features | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Country of origin | Colombia |
| Closure type | Zipper |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Made with recycled materials | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | No |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Interior pockets | Business Card, Cell phone pocket, Document pocket, Key pocket, Tablet pocket, USB-stick pocket |
| Tablet compartment | Yes |
| Consumer life stage | Adult |
| Gender | Unisex |
| Brand compatibility | Universal |
| Product main colour | Black |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 645 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package width | 405 mm |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 385 x 265 x 24 mm |
| Weight | 600 g |
| Height | 430 mm |
| Depth | 180 mm |
| Width | 365 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Invigo |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.08 kg |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case width | 460 mm |