Canon PGI-9GY Grey Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
The LUCIA ink range of professional inks deliver rich, high density colours excellent colour gamut and reliable quality. This pigment-based ink system offers outstanding photo permanence. The 14ml grey ink tank allows you to print up to 145 photos in 10x15cm or 19 in A3+ size at ISO/IEC 24711† standard.
| Features | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Country of origin | Japan |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink page yield | 145 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | PIXMA Pro9500, PIXMA Pro9500 Mark II |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Grey |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package width | 170 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |