Canon imagePROGRAF TM-255 large format printer Wi-Fi Inkjet Colour 2400 x 1200 DPI Ethernet LAN
Couldn't load pickup availability
- Inkjet 2400 x 1200 DPI Colour
- Cut sheets Printing colours: Black, Cyan, Magenta, Yellow
- USB port Ethernet LAN Wi-Fi
Elevate printing experiences with enhanced productivity, intuitive functionality and professional image quality from a sustainable device. With built-in HDD, this 24” printer is designed for corporate and sizable AEC offices and the retail and education sector.
Elevate the large-format printing experience
Seamlessly create professional quality prints with enhanced productivity, sustainable and intuitive device. Produce eye-catching marketing materials and accurate CAD prints as a result of the vivid red colour and sharp lines.
Professional printing quality
Use stable image enhancements to create sharp, crisp lines and new magenta ink for vivid red colour. As a result, you’ll produce vivid and accurate CAD drawings, posters and educational materials.
Enhanced productivity
Produce A1 CAD prints in just 20 seconds, or A1 posters in 22 seconds. Save time trimming excess margins with borderless prints of any sizes and easily meet higher print demand with larger ink tanks, quick processing time and a fast return from sleep mode.
Intuitive functionality
Follow easy instructions and take in important information like media type, remaining media and ink amount on a 4.3” touch screen panel. Save time by setting roll paper with quick access through a flat-top cover.
Improved sustainability
Environmentally conscious EPEAT Gold rated device for low energy consumption, with power reduction during standby and packaging free from polystyrene foam. Less noise printing makes it ideal for quiet offices.
| Printing | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Number of print cartridges | 5 |
| Page description languages | CALS G4, HP-GL/2, HP-RTL, PDF 1.7 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Copying | |
|---|---|
| Copying | No |
| Scanning | |
|---|---|
| Scanning | No |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 20 sheets |
| Paper handling | |
|---|---|
| Paper tray media types | Plain paper, Roll |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+ |
| Borderless printing media sizes | A3, A3+, B4 |
| Cut sheets | Yes |
| Media thickness | 0.07 - 0.8 mm |
| Maximum roll length | 18 m |
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 15 cm |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Control type | Touch |
| Internal storage capacity | 500 GB |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 64 W |
| Power consumption (sleep) | 2.2 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 978 mm |
| Depth | 885 mm |
| Height | 1060 mm |
| Weight | 54.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1152 mm |
| Package depth | 913 mm |
| Package height | 946 mm |
| Package weight | 96 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | imagePROGRAF |