Cables Direct NLMOB-931-2 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 1.8 m USB C White
Couldn't load pickup availability
- 5V 3A (15W) for charging
- Data transfer up to 5Gbps
The NLMOB-93x has reversible USB type C to USB type C connectors.
Designed for both charging and data transfer, it supports up to 15W (5V 3A) for charging and 5Gbps for data transfer.
Suitable for mobile devices with a USB type C port.
Please Note: These do not support DP ALT Mode
| Features | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Cable type | Round cable |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 5 V |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |