Brother TZE-RM34 label-making tape Gold on mint colour
Couldn't load pickup availability
- 12mm wide, 4m long
- High quality genuine Brother cassette
- Easily readable results
Work your magic by adding a personalised touch to gifts, cards and crafts, with the genuine Brother TZe-RM34 ribbon tape. With the TZe-RM34 you can rely on a fast and reliable output, as well as a sharp and professional standard of printing. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Green |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Label colour | Gold on mint colour |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 20 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight | 13 g |
| Height | 100 mm |
| Depth | 70 mm |
| Width | 15 mm |
| Tape length | 4 m |
| Tape width | 1.2 cm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet | 7200 pc(s) |
| Pallet gross weight | 299.9 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 360 pc(s) |
| Pallet gross height | 15.3 cm |