Brother TN-247Y toner cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Couldn't load pickup availability
- Prints up to 2,300 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- Genuine Brother yellow high yield laser toner cartridge, delivering an increased print volume and lower cost per page
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN-247Y original laser toner cartridge protects your printer warranty
- The TN-247Y yellow toner cartridge is ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN-247Y high yield Laser toner cartridge - worth it every time.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | DCP-L3550CDW HL-L3270CDW MFC-L3730CDN MFC-L3750CDW MFC-L3770CDW MFC-L3710CW HL-L3230CDW DCP-L3510CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 2300 pages |
| OEM code | TN-247Y |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 103 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 387 mm |
| Weight | 431 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 390 mm |
| Package height | 156 mm |
| Package weight | 792 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Print technology | LED printing |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Pallet gross weight | 255.6 kg |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |