Brother LC-1240Y ink cartridge 1 pc(s) Original Yellow
Couldn't load pickup availability
- LC1240Y Prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC1240Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC1240 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC1240VALBP
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC1240Y ink cartridge - worth it every time
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 85 x 25 x 120 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 56 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 15 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 186.3 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |