Brother High Yield Ink Cartridge Pack: Cyan / Magenta / Yellow / Black
Couldn't load pickup availability
- Black cartridge prints 2,400 pages and each colour cartridges print 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
In need of replacement ink cartridges? Save yourself both money and hassle by purchasing the LC1280XLVALBP high yield multipack. The genuine Brother LC1280XLBK, LC1280XLC, LC1280XLM and LC1280XLY cartridges in this great value bundle are specifically designed to provide you with fantastic results for longer.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Print technology | Inkjet printing |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | MFC-J5910, J6510, 6710, J6910 |
| Supply type | Multi pack |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Colour | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 277 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Package width | 217 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 373 g |
| Package type | Blister |
| Other features | |
|---|---|
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO/IE 24711 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross height | 16.3 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204.2 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |