Brother DR-5500 printer drum Original
Couldn't load pickup availability
- Delivers up to 40,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-5500 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Page yield | 40000 pages |
| Compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Laser printing |
| Type | Original |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 780 g |
| Height | 382 mm |
| Depth | 161 mm |
| Width | 275 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.37 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 384 x 270 x 162 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 300 x 73 x 287 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 3 pc(s) |
| Pallet gross weight | 116.9 kg |
| Pallet gross height | 16.1 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |