Brother BWP-1D600-110 printer ribbon Black
Couldn't load pickup availability
- Extra high capacity at 600 metres length per ribbon
- 110mm in width
- High quality thermal transfer ink ribbon
- Ensure clear, durable results
- Premium wax with black ink
- Requires compatible label rolls
This extra high capacity premium wax ribbon has been developed to meet professional label printing needs. For use in transportation and logistics and manufacturing, you can use these 110mm wide ribbons for barcode printing and a variety of other applications. Wax thermal transfer ribbons are cost-effective and best suited to standard paper labels. The BWP-1D600-110 premium wax ribbons are used in conjunction with compatible label rolls in your industrial label printer.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Spain |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TJ-4420TN, TJ-4520TN, TJ-4422TN, TJ-4522TN |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 610 g |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 600 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 104 pc(s) |
| Pallet gross weight | 444.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 11.1 cm |
| Products per pallet | 624 pc(s) |