Brother BTD180Y Yellow Genuine Ink Bottle
Couldn't load pickup availability
- Print up to 5000 pages
- Optimised for use with your Brother device
- Rigorously tested to ensure flawless reliability
- Protect your warranty by using Brother genuine supplies
Designed to ensure quality documents every time you print, the genuine Brother BTD180Y yellow ink bottle provides a super high yield of 5000 pages, so you can put an end to regular ink replenishment. Just fill up the ink tank and enjoy long-lasting professional quality prints.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | DCP-T580DW, DCP-T583DW, DCP-T780DW |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 5000 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Type | Original |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 80 g |
| Package height | 55.5 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 56 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 40 x 100 x 45 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 166 g |