Brother BSS-1D600-110 printer ribbon Black
Couldn't load pickup availability
- Extra high capacity at 600 metres length per ribbon
- 110mm in width
- High quality thermal transfer ink ribbon
- Ensure clear, durable results
- Standard wax/resin with black ink
- Requires compatible label rolls
This extra high capacity standard wax/resin ribbon has been developed to meet your professional label printing needs. For use in transportation and logistics and manufacturing, you can use these 110mm wide ribbons for barcode printing and a variety of other applications. Wax/resin thermal transfer ribbons are the best of both worlds, combining the cost effectiveness of wax ribbons alongside the durability of resin labels. The BSS-1D600-110 ribbons are used in conjunction with compatible label rolls in your thermal transfer label printer. Wax/resin ribbons are best suited to coated paper labels.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Spain |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TJ-4420TN, TJ-4520TN, TJ-4422TN, TJ-4522TN |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 123 mm |
| Weight | 610 g |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 600 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.38 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 104 pc(s) |
| Pallet gross weight | 3024.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 11.3 cm |
| Products per pallet | 624 pc(s) |