Brother BSS-1D300-110 printer ribbon Black
Couldn't load pickup availability
- High capacity at 300 metres length per ribbon
- 110mm in width
- High quality thermal transfer ink ribbon
- Ensure clear, durable results
- Standard wax/resin with black ink
- Requires compatible label roll
12 rolls per box These 300 metre high capacity standard wax/resin ribbons are developed to meet your professional label printing needs. For use in logistics, retail, healthcare and other environments, the BSS-1D300-110 black thermal transfer ink ribbons are used in conjunction with compatible label rolls.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Spain |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TD-4420TN, TD-4520TN, TD-4650TNWB, TD-4650TNWB, TD-4750TNWB, TD-4750TNWBR |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 372 g |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.46 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 104 pc(s) |
| Pallet gross weight | 482.9 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 11.1 cm |
| Products per pallet | 1248 pc(s) |