Brother BRP-1D450-110 printer ribbon Black
Couldn't load pickup availability
- High capacity at 450 metres length per ribbon
- 110mm in width
- High quality thermal transfer ink ribbon
- Ensure clear, durable results
- Premium resin with black ink
- Requires compatible label roll
This high capacity premium resin ribbon has been developed to meet your professional label printing needs. For use in transport and logistics and manufacturing, you can use these 110mm wide ribbons for barcode printing and a variety of other applications. Resin thermal transfer ribbons provide durable, high quality prints and are best suited to film-type material labels. The BRP-1D450-110 premium resin ribbons are used in conjunction with compatible label rolls in your industrial label printer.
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Spain |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | TJ-4020TN, TJ-4120TN, TJ-4021TN, TJ-4121TN |
| Technical details | |
|---|---|
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 13 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 440 g |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.92 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 104 pc(s) |
| Pallet gross weight | 423.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross height | 11.9 cm |
| Products per pallet | 832 pc(s) |