Bouncepad Static 60 | Apple iPad 7th Gen 10.2 (2019) | Black | Covered Front Camera and Home Button |
Couldn't load pickup availability
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Set at 60°, it is the perfect angle for interactive display applications.
- - Mount to your desk, table or counter top using the fixings provided.
- - Set in portrait or landscape depending on your content.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
The Bouncepad Static 60 is a secure tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when mounted to a bar height counter, table or desk. This desk mounted enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lock type | Round key |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | Yes |
| Covered home button | Yes |
| Compatibility | Apple iPad 7th Gen 10.2 (2019) |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.12 kg |
| Height | 286 mm |
| Depth | 158 mm |
| Width | 338 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 2.12 kg |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package width | 543 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |