Bouncepad Link | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) | Teal | Exposed Front Camera and Home Button
Couldn't load pickup availability
- Designed for the Zoom Room Controller App
- Keeps your iPad safe and secure
- Kensington lock compatible
- Cable Management features ensure your always powered and connected
- Optional feature access including power and volume buttons control
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual
- Freestanding or mount to a horizontal or vertical surface
- Diecast aluminium shell and reinforced plastic construction.
Looking for a stylish meeting room controller? Bouncepad Link keeps the iPad charged and connected allowing you to control video conferencing hardware. Designed to work with the Zoom Meeting Room Controller App; with a continuous power supply, neat cable management, security features and commercial-grade construction, Bouncepad Link is fit for purpose every step of the way. It is a beautifully designed product, certain to complement any office décor. Available in Black, White and Teal. Couple with a PoE Adaptor if you prefer a cabled connection instead of Wi-Fi.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Compatibility | Apple iPad 7th, 8th & 9th Gen 10.2 (2020 - 2021) |
| Material | Aluminium, Plastic, Rubber |
| Product colour | Teal |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Minimum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 7.5 cm |
| Stand depth | 22 cm |
| Stand width | 33.5 cm |
| Weight | 1.21 kg |
| Height | 75 mm |
| Depth | 220 mm |
| Width | 335 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.21 kg |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 22 mm |
| Package width | 33.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |