Bouncepad Floorstanding | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) | White | Exposed Front Camera and Home Button |
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- Includes a 2 meter USB Sync and Charge Cable (excluding Microsoft tablets). Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy. You can also store your power adaptor or a battery pack in the base.
- At 114cm high it’s the perfect size for use at standing height.
- Weighted base prevents tipping, keeping the stand stable during user interaction without the need for permenant fixing.
- Mounting holes allow you fix to to the floor if required (fixings not included).
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual./Need your Floorstanding kiosk to have an adjustable screen angle? You can add Tilt as an optional extra in the check-out process./Need to get your message across from a distance, checkout our Front and Placard Branding Boards.
The Bouncepad Floor Stand is a secure, robust and elegant tablet kiosk designed for temporary and permanent installations. Optionally, add branding boards at the checkout to get your message across from a distance. This floor stand enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lock type | Round key |
| Cable length | 2 m |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A7 10.4 (2020) |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 26.4 cm (10.4") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 14.3 kg |
| Height | 1145 mm |
| Depth | 319 mm |
| Width | 338 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 14.3 kg |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package width | 1140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |