Bouncepad Flip | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016 - 2018) | White | Covered Front Camera and Home Button |
Couldn't load pickup availability
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Very stable with minimal footprint, all without permanent fixing. Easy to move around the countertop.
- - Weighted base and skilfully engineered hinge makes screen sharing smooth and simple.
- - Mounting holes allow you fix to a counter, table or desk if required (fixings not included).
- - The Flip rests on the surface in landscape mode.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
The Bouncepad Flip is a secure, freestanding tablet kiosk which sits elegantly on your counter, table or desk. Flip the screen to switch between customer and staff interaction. This enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lock type | Round key |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | Yes |
| Covered home button | Yes |
| Compatibility | Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016 - 2018) |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.27 kg |
| Height | 123 mm |
| Depth | 234 mm |
| Width | 338 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.27 kg |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 303 mm |
| Package width | 600 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |