Bouncepad Flip | Covered Front Camera and Home Button | White | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024)
£226.99
Couldn't load pickup availability
- Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy
- Very stable with minimal footprint all without permanent fixing. Easy to move around the countertop
- Weighted base and skilfully engineered hinge makes screen sharing smooth and simple
- Mounting holes allow you fix to a counter table or desk if required (fixings not included)
- The Flip rests on the surface in landscape mode
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual
- Can be tethered with one of our reinforced cables for extra security
- Pair your tablet with your card reader for the perfect tablet based POS setup.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Lock type | Round key |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Apple iPad Air 6th Gen 11-inch (2024) |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Minimum screen size | 27.9 cm (11") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 10 cm |
| Stand depth | 54 cm |
| Stand width | 54 cm |
| Weight | 3.27 kg |
| Height | 100 mm |
| Depth | 540 mm |
| Width | 540 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.27 kg |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package width | 540 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |