Bouncepad Flex | Microsoft Surface Go 2 (2020) | Black | Covered Front Camera and Home Button |
Couldn't load pickup availability
- - Secure your tablet within the enclosure using our Lock and Key system.
- - Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- - Once flexed into position the enclosure stays put for seamless user interaction.
- - Mount to your desk, table or counter top using the fixings provided.
- - Set in portrait or landscape depending on your content.
- - Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
The Bouncepad Flex is a secure, adjustable tablet kiosk ergonomically designed for easy interaction when mounted to a counter, table or desk. The adjustable gooseneck mount offers a full range of movement so it can be positioned at the perfect angle for user interaction. This desk mounted enclosure is compatible with iPad, Samsung and Microsoft tablets.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Lock type | Round key |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | Yes |
| Covered home button | Yes |
| Compatibility | Microsoft Surface Go 2 (2020) |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.27 kg |
| Height | 265 mm |
| Depth | 234 mm |
| Width | 338 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 265 mm |
| Package depth | 234 mm |
| Package width | 338 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |