Bouncepad Core Swivel Desk | Black | Compatible with All USB-C Tablets
Couldn't load pickup availability
- Includes 2 meter 180 Degree USB-C to USB-C Cable.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Rotating mounting arm allows a smooth interaction between you and your customers.
- Mount to your desk table or counter top using the fixings provided.
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Need to have an adjustable screen angle? You can add Tilt as an optional extra in the check-out process.
The Bouncepad Core Swivel Desk is a secure, rotating tablet and iPad mount ergonomically designed for easy interaction when mounted to a counter, table or desk. This tablet kiosk lies low on your surface and rotates for easy screen sharing.
Our Core Range mounting system displays your tablet in all its glory, slim, sleek and unobstructed. The large 3M adhesive pad keeps your tablet secure whilst the included 180 degree USB-C power cable keeps your tablet charged. An integrated cable grip stops users removing the power cable, ensuring a charged device at all times. And, depending on your content, you can mount your tablet in portrait or landscape orientations
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Compatible with All USB-C Tablets |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 10 cm |
| Stand depth | 11.2 cm |
| Stand width | 31.6 cm |
| Weight | 6.8 kg |
| Height | 100 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 316 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 6.8 kg |
| Package height | 100 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package width | 316 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 29 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |