Bouncepad Core Floorstanding Slim | Black | Compatible with All USB-C Tablets
Couldn't load pickup availability
- Includes 2 meter 180 Degree USB-C to USB-C Cable.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- At 113cm high it’s the perfect size for use at standing height.
- Streamlined base designed for permanent floor installation.
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Need your to have an adjustable screen angle? You can add tilt as an optional extra in the check-out process.
- Need to get your message across from a distance? Checkout our Front and Placard Branding Boards.
The Bouncepad Core Floorstanding Slim is a secure, robust and elegant tablet and iPad floor stand designed for permanent installations where space is a premium. The streamlined base provides a minimal footprint when mounted to a surface.
Our Core Range mounting system displays your tablet in all its glory, slim, sleek and unobstructed. The large 3M adhesive pad keeps your tablet secure whilst the included 180 degree USB-C power cable keeps your tablet charged. An integrated cable grip stops users removing the power cable, ensuring a charged device at all times. And, depending on your content, you can mount your tablet in portrait or landscape orientations.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Compatible with All USB-C Tablets |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 15 cm |
| Stand depth | 32 cm |
| Stand width | 114 cm |
| Weight | 37.6 kg |
| Height | 150 mm |
| Depth | 320 mm |
| Width | 1140 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 37.6 kg |
| Package height | 150 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package width | 1140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 21 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |