Bouncepad Core Counter | White | Compatible with All USB-C Tablets
Couldn't load pickup availability
- Includes 2 meter 180 Degree USB-C to USB-C Cable.
- Run the charging cable through the inside of your Bouncepad to keep the tablet kiosk powered while being neat & tidy.
- Very stable with minimal footprint all without permanent fixing.
- Easy to move around the countertop.
- No mounting required or permanent fixing required.
- Set in portrait or landscape depending on your content.
- Simple and fuss-free installation with clear instruction manual.
- Can be tethered with one of our reinforced cables for extra security.
- Pair your tablet with your card reader for the perfect tablet based POS setup.
The Bouncepad Core Counter is a secure, low lying, tablet and iPad stand designed for easy interaction when placed on a counter, table or desk.
The weighted, solid steel, base balances stability and portability, ideal for installations where you cannot drill holes into the counter. The mounting arm is made from die-cast and machined aluminium components with hard wearing powder coat and anodised finishes to ensure a robust and enduring installation. And if you are worried about security, purchase our reinforced cable to keep your Bouncepad tethered and your tablet charged (not included).
Our Core Range mounting system displays your tablet in all its glory, slim, sleek and unobstructed. The large 3M adhesive pad keeps your tablet secure whilst the included 180 degree USB-C power cable keeps your tablet charged. An integrated cable grip stops users removing the power cable, ensuring a charged device at all times. And, depending on your content, you can mount your tablet in portrait or landscape orientations
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | United Kingdom |
| Powered USB | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Cable type | USB-C to USB-C |
| Reinforced charging cable | No |
| Covered front camera | No |
| Covered home button | No |
| Compatibility | Compatible with All USB-C Tablets |
| Material | Steel, Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Stand height | 11.4 cm |
| Stand depth | 29.5 cm |
| Stand width | 31.6 cm |
| Weight | 26 kg |
| Height | 114 mm |
| Depth | 295 mm |
| Width | 316 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 26 kg |
| Package height | 114 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package width | 316 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Washers included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 6 pc(s) |
| Mounting bracket(s) included | Yes |