BenQ 27" MA270UP 4K Glossy Monitor for MacBook
Couldn't load pickup availability
- Expand your MacBook’s view with consistent Mac colors and a vibrant Glossy panel, through just one USB-C cable
- Sync brightness and volume between your MacBook and monitor effortlessly
- Features 2 USB-C ports with 90W and 15W charging for your devices
MA270UP|27" 4K Nano Gloss Monitor for MacBook
Show Mac Colors. All Clarity.
Colors Not Matching? Plug in and Get the Right Colors
Most external monitors display colors differently from MacBook computers. As the best color-matching monitors for all MacBook generations, BenQ MA series delivers a wide P3 color gamut and BenQ’s Mac color-tuning technology—making the MA Series the best monitors for MacBook users.
Sync with MacBook Control
Now you can synchronize controls between your MacBook computer and monitor with simple keystrokes, just like you would on your MacBook Pro and MacBook Air. Simply press the brightness or volume key, and both displays will adjust simultaneously.
Get it Done with Display Pilot 2
Experience Mac-like simplified settings with BenQ Display Pilot 2 software.
Nano Gloss Panel
Mac Colors, in Full Clarity
If you love how your Mac looks on a glass display, you’ll feel right at home here. The Nano Gloss surface delivers crystal-clear depth with true blacks, radiant highlights, and striking contrast, showing your Mac exactly as it’s meant to be seen. Even from the side, the picture stays clear and natural, so every angle feels effortlessly Mac.
A Powerful Hub Connects All
More than a stylish external monitor for your MacBook Pro and MacBook Air computer, it’s also a powerful hub for your desktop Apple ecosystem. The built-in 90W and 15W USB-C ports* charge your iPad and iPhone devices while you work.
*USB-IF certified USB-C ports ensure safe charging and reliable connectivity without risking damage to your Apple devices.
We Adjust Easily. You View Comfortably.
No more bad posture. BenQ’s best monitors for MacBook Pro and MacBook Air go beyond screen limitations, offering greater freedom with multiple angles and height adjustments for an improved viewing experience.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel density | 163 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Performance | |
|---|---|
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Smart modes | Cinema, Custom, Game, M-Book, Smart HDR, ePaper |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 15 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 220 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 220.2 mm |
| Height (with stand) | 560.1 mm |
| Weight (with stand) | 8.2 kg |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Depth (without stand) | 83.5 mm |
| Height (without stand) | 367.7 mm |
| Weight (without stand) | 5.14 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Bundled software | Display Pilot 2 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | TUV |