Belkin INC019BTBK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Couldn't load pickup availability
- A 2-in-1 solution with power and an Ethernet port so you never have to compromise
- Delivers up to 100W of pass-through charging
- Provides Gigabit Ethernet connection supporting 10/100/1000 Mbps
- Compact, portable design for working anywhere without worrying about bulky adapter
- 2-year warranty as part of Belkin assurance
- Product made from post-consumer recycled materials
Boost your power with this compact USB-C Ethernet adapter. Enjoy 100W USB-C Power Delivery plus a Gigabit Ethernet connection supporting 10/100/1000 Mbps. Its lightweight design makes it easy to work anywhere without the hassle of a bulky adapter.
USB-C PD + Ethernet.
Gain an Ethernet port without losing a valuable USB-C port with our 2-in-1 solution. Access 100W of power to keep larger devices like laptops and tablets up and running.
Compact, portable design.
This USB-C Ethernet adapter’s lightweight design makes it a convenient companion to have when you’re on the go. It packs plenty of power plus access to a reliable high-speed internet connection into a manageable size.
Fast 1 Gb Ethernet.
Game, stream, and work at up to 1000Mbps internet speeds with a Gigabit Ethernet connection. Supporting 10/100/1000 Mbps for faster downloading and uploading so you save valuable time.
Charge up to 100W.
Charge host devices like laptops and tablets with up to 100W PD through USB-C ports. Take advantage of wattage to keep your workstation operating at peak power.
Access essential ports.
Tap into fast internet with a gigabit Ethernet port for streaming and gaming. Laptops won’t miss a beat, courtesy of the 100W Power Delivery USB-C charge port:
USB-C (PD 3.0 100W)
Gigabit Ethernet
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | No |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | iPad Pro (11") 3rd GenMacBook Air 13" M1 (2020)MacBook Pro 13" M1 (2020)MacBook Pro 14" (2021)MacBook Pro 16"MacBook Pro 16" (2019)iPad mini 6th GenSurface Book 3 |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | No |
| USB cable length | 0.131 m |
| Software | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 29 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 171 mm |
| Width | 41 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |