be quiet! Dark Perk | Sym mouse Gaming Right-hand RF Wireless + USB Type-C Optical 32000 DPI
Couldn't load pickup availability
- Lightweight for competitive gaming
- Ultra-long wireless battery life of up to 110 hours
- Up to 8,000 Hz polling rate, even wireless
- PixArt PAW3950 sensor with up to 32,000 DPI
- Fast and precise optical Omron switches for responsive and soft clicks
- 100% PTFE glide skates with rounded edges for extra-smooth aiming
- Resilient wireless 2.4 GHz RF connection
- Symmetrical shape
- Customize your Dark Perk Sym mouse with the be quiet! IO Center software
- be quiet! IO Center web application for full control without need to install a software
- On-device storage for macros and performance settings
Aim with surgical precision
Enjoy wireless freedom for up to 110 hours, a flagship sensor, and a lightweight design of just 55g. Packed with only the best components, including the PixArt PAW3950 sensor, optical Omron D2FP-FN2 switches, and an nRF54H20 MCU, the Dark Perk Sym is your key to unlock your full potential.
| Mouse | |
|---|---|
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 8000,1000 Hz |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Response time | 0.125 ms |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 32000 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless + USB Type-C |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Rubber |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Minimum Lift Off Distance (LOD) | 1 mm |
| Maximum Lift Off Distance (LOD) | 2 mm |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Battery life (max) | 110 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Power source | Batteries/Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 55 g |
| Height | 39 mm |
| Depth | 123 mm |
| Width | 66 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 280 g |
| Package depth | 157 mm |
| Package width | 101 mm |
| Manual | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C male - USB Type-A female |
| Adapter included | Yes |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Other features | |
|---|---|
| Sensor | PixArt PAW3950 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB cables quantity | 1 |
| Processor model | Nordic nRF54H20 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Shipping (inner) case gross weight | 6.4 kg |
| Shipping (inner) case height | 18.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 43 cm |
| Shipping (inner) case width | 34.5 cm |
| Products per shipping (inner) case | 20 pc(s) |