Axis Q3558-LVE Dome IP security camera Outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/Wall/Pole
Couldn't load pickup availability
- Outstanding image quality in 8 MP
- Next-generation AI-powered analytics
- R-shielded dome to prevent reflections
- AXIS Audio Analytics preinstalled
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Built on ARTPEC-9, this robust AI-powered camera with support for AV1 codec offers accelerated performance to run impressive analytics applications on the edge. Furthermore, AXIS Audio Analytics can detect critical sounds, adding an extra layer of security.
Outstanding image quality
AXIS Q3558-LVE offers outstanding image quality and forensic details in 8 MP resolution, even in harsh weather and environments. It features OptimizedIR, and an innovative IR-shielded dome prevents IR reflections from rain and snow ensuring clear, sharp images every time. Lightfinder 2.0 and Forensic WDR ensure true colors and great detail in near darkness or challenging light. Furthermore, electronic image stabilization keeps the image steady when the camera is subject to vibrations.
ARTPEC-9 for unmatched performance
ARTPEC-9 refines the remarkable features and capabilities that characterized previous generations of our in-house-designed SoC: low bitrate, AI-powered analytics, superior imaging, and built-in cybersecurity. It also introduces AV1, an open-source video encoding standard from the Alliance for Open Media. With support for AV1 and enhanced image processing, ARTPEC-9 delivers high-quality video with uncompromised detail and clarity, and best-in-class bitrate. Together with Axis Zipstream, AV1 also ensures hassle-free video both on-prem and in the cloud. What’s more, ARTPEC-9 powers advanced analytics applications that detect objects earlier and analyze events more precisely.
Powerful video and audio analytics
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera runs advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. Now combined with ARTPEC-9, this application offers enhanced performance with greater accuracy. With an acoustic sensor and support for AXIS Audio Analytics, you be notified whenever something relevant happens, even when there's no visual indication. For instance, it can detect screams, shouts, as well as changes in sound level. Additionally, AXIS Image Health Analytics comes preinstalled, so you’ll be notified if your image is blocked, degraded, under-exposed, or redirected.
Robust with strong security
Made from high-grade aluminum, this robust, IK10-, IP66-, IP6K9K- and NEMA 4X-rated outdoor-ready camera is both vandal- and impact-resistant. It has an operating temperature range from -50°C to 55 °C (-58 to 131°F). And a built-in intrusion switch can detect tampering. It can be powered with DC and PoE to ensure power redundancy. What’s more, Axis Edge Vault, our hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. It also offers secure key storage with FIPS 140-3 Level 3 certified secure cryptographic key storage and operations.
| Performance | |
|---|---|
| Dynamic range | 120 dB |
| Processor model | ARTPEC-9 |
| Built-in processor | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Tour recording | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Design | |
|---|---|
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP6K9K |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Form factor | Dome |
| Camera | |
|---|---|
| Camera shutter speed | 1/67500 - 2 s |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Pan range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -42 - 80° |
| Lens viewing angle, vertical | 56 - 28° |
| Lens viewing angle, horizontal | 104 - 50° |
| Angle of rotation | 180° |
| Minimum illumination | 0.007 lx |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Image sensor | |
|---|---|
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.2 mm (1 / 1.2") |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
|---|---|
| Identify distance (tele) | 18 m |
| Detect distance (wide) | 88 m |
| Detect distance (tele) | 178 m |
| Observe distance (wide) | 35 m |
| Observe distance (tele) | 71 m |
| Recognize distance (wide) | 18 m |
| Recognize distance (tele) | 36 m |
| Identify distance (wide) | 9 m |
| Maximum aperture number | 2.9 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | Yes |
| Focal length range | 6.3 - 13 mm |
| Optical zoom | 2x |
| Zoom capability | Yes |
| Night vision | |
|---|---|
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision distance | 60 m |
| Night vision | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Text caption overlay | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, White balance |
| Image stabilizer | Yes |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Noise reduction | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Frame rate | 60 fps |
| Video recording | Yes |
| Video compression formats | AV1, H.264, H.265, M-JPEG |
| Total megapixels | 8 MP |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Network | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1ar, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| RAM capacity | 4096 MB |
| Flash memory | 8192 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Terminal block port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Video motion detection | Yes |
| Network access storage (NAS) | Yes |
| Pixel counter | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Cloud-managed | Yes |
| Power | |
|---|---|
| DC output voltage | 8, 9, 10, 12, 15, 16, 24, 28 |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Power consumption (typical) | 6.9 W |
| Power source type | DC, PoE |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.31 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |