Axis Q1726-LE Block Camera
Couldn't load pickup availability
- Superior image quality in 4 MP
- Built-in wiper for harsh weather
- Next-generation AI-powered analytics
- Wide lens for open area surveillance
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Built on ARTPEC-9, this AI-powered block camera offers accelerated performance and lets you run impressive analytics applications on the edge. Available with a wide (4.7-10 mm) lens, it features a built-in wiper to withstand harsh outdoor environments.
Superior image quality
AXIS Q1726-LE offers 4 MP resolution at 60 fps and features a large 1/1.8" sensor to ensure consistent performance even in low light. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it delivers true colors and great forensic detail in challenging light or near darkness. Axis Zipstream with support for AV1, H.264, and H.265 significantly lowers bandwidth and storage requirements. What’s more, it’s available with a wide (4.7-10 mm) lens with a 101.8°-44° horizontal field of view for surveillance in wide, open areas. Plus, the built-in lens with remote zoom and focus is perfectly calibrated to save you time and effort.
For harsh, outdoor environments
Ideal for any outdoor location, AXIS Q1726-LE comes with a built-in wiper and front window with carbon nanotube film heater to guarantee great images even in snow, rain, ice, and fog. It can operate in temperatures from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). And it can withstand winds up to 60 m/s (134 mph). This future-proof camera has a standardized enclosure design that can be reused with any Axis block camera. This makes it a more efficient and environmentally friendly option and ensures you get the full value from your investment. What’s more, the front glass is IK08-rated, and the enclosure is IK10-, NEMA 4X-, NEMA TS-2-, IP66-, and IP67-rated to withstand harsh weather conditions and impacts.
ARTPEC-9 for unmatched performance
ARTPEC-9 refines the remarkable features and capabilities that characterized previous generations of our in-house-designed SoC: low bitrate, AI-powered analytics, superior imaging, and built-in cybersecurity. It also introduces AV1, an open-source video encoding standard from the Alliance for Open Media. With support for AV1 and enhanced image processing, ARTPEC-9 delivers high-quality video with uncompromised detail and clarity, and best-in-class bitrate. Together with Axis Zipstream, AV1 also ensures hassle-free video both on-prem and in the cloud. What’s more, ARTPEC-9 powers advanced analytics applications that detect objects earlier and analyze events more precisely.
Powerful with strong security
Featuring a deep learning processing unit (DLPU), this AI-based camera lets you run advanced features and powerful analytics on the edge. It comes with AXIS Object Analytics preinstalled to detect, classify, track, and count humans, vehicles, and types of vehicles. With AXIS Image Health Analytics preinstalled, you’ll be notified if your image is blocked, degraded, under exposed, or redirected. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-3 Level 3 certified secure key storage and operations.
| Performance | |
|---|---|
| Languages support | Multi |
| Dynamic range | 120 dB |
| Alarm input/output | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Preset points | Yes |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| PTZ control | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Design | |
|---|---|
| Fog proof | Yes |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Protection features | Vandal proof, Wind resistant |
| Housing material | Plastic, Aluminium |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Form factor | Box |
| Camera | |
|---|---|
| Camera shutter speed | 1/49500 - 2 s |
| Camera pixel size | 2.9 µm |
| Lens viewing angle, vertical | 54 - 24.6° |
| Lens viewing angle, horizontal | 101.8 - 44° |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Image sensor | |
|---|---|
| Optical sensor size | 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8") |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
|---|---|
| Identify distance (tele) | 14 m |
| Normal focusing range | 0.5 - m |
| Detect distance (wide) | 65 m |
| Detect distance (tele) | 141 m |
| Observe distance (wide) | 26 m |
| Observe distance (tele) | 56 m |
| Recognize distance (wide) | 13 m |
| Recognize distance (tele) | 28 m |
| Identify distance (wide) | 6.4 m |
| Maximum aperture number | 1.2 |
| Minimum aperture number | 1.1 |
| Focus | Motorized |
| Auto focus | Yes |
| Focal length range | 4.7 - 10 mm |
| Optical zoom | 2.17x |
| Zoom capability | Yes |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
|---|---|
| LED type | IR |
| Night vision distance | 50 m |
| Night vision | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Image quality adjustment | Contrast |
| Image stabilizer | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Gain control type | Auto |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction, 3D noise reduction |
| Noise reduction | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Frame rate | 120 fps |
| Supported video modes | 1512p |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Video compression formats | H.264, H.265, AV1 |
| Total megapixels | 4 MP |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Audio | |
|---|---|
| Audio detection | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Network | |
|---|---|
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS2 , HTTP/ 2, TLS2 , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIBII), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, PTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/ RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/ v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf) |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.1AE, IEEE 802.1ar |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Internal memory | 4 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDXC, MiniSDHC |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Microphone in | Yes |
| RS-485 ports | 1 |
| RS-422 ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Video motion detection | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Privacy protection | Yes |
| Alarm output channels | 4 |
| Alarm input channels | 4 |
| Power | |
|---|---|
| DC output voltage | 10, 28 |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.7 W |
| Power consumption (max) | 25.5 W |
| Power consumption (typical) | 6.9 W |
| Power source type | PoE, DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.84 kg |
| Height | 303 mm |
| Depth | 441 mm |
| Width | 178 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, Electromagnetic Compatibility (EMC), CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RCM, UL, VCCI, Trade Agreements Act (TAA), REACH |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Iris | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Doesn't contain | Lead, Mercury, Cadmium |