Axis 03270-001 security camera accessory Pipe
Couldn't load pickup availability
- Available in three lengths
- Available in black and white
- Vertical or horizontal mounting
- Powder-coated aluminum
- Indoor and outdoor use
Extend the distance between a surveillance camera and its mounting surface (ceiling, wall, or pole) with this pipe mounting accessory.
Versatile and Durable
AXIS TP3908-E Extension Pipe is available in 3 lengths: 15 cm (6”), 30 cm (12”), and 100 cm (39”) and can be mounted both horizontally and vertically. Made from powder-coated aluminum, it’s protected against corrosion and scratches. What’s more, it’s available in black or white to blend in with various surroundings.
This extension pipe has a 1.5” NPS thread allowing it to be securely attached to other components such as mounting brackets or junction boxes.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Corrosion resistant |
| IK code | IK10 |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | White |
| Compatibility | T91B50 Telescopic Ceiling Mount, T91B51 Ceiling Mount, T91B63 Ceiling Mount, T91B67 Pole Mount, T91D61 Wall Mount 1.5” NPS, T91D62 Telescopic Parapet Mount, T94A01D Pendant Kit, T94B02D Pendant Kit, T94F01D Pendant Kit, T94K01D Pendant Kit, T94M01D Pendant Kit, T94N01D Pendant Kit, T94N02D Pendant Kit, T94T02D Pendant Kit, TM4101 Pendant Kit, TP3103-E Pendant Kit, TP8101 Pendant Kit, TQ3103-E Pendant Kit |
| Brand compatibility | Axis |
| Placement supported | Universal |
| Type | Pipe |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 756 g |
| Width | 300 mm |
| Diameter | 5.67 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |