Axis 03156-001 security camera accessory Mount
Couldn't load pickup availability
- Mount
- Universal
- Brand compatibility: Axis
- Housing material: Aluminium, Plastic
- Maximum weight capacity: 10 kg
AXIS TQ1503-E Dual Camera Mount
This versatile accessory enables back-to-back installation of two Axis cameras for complete panoramic coverage, making it ideal for stadiums or other open areas that need extensive coverage. It’s compatible with Axis dome cameras, thermal cameras and bullet cameras. When used together with AXIS Q18 Bullet Camera Series, the included PoE cable simplifies installation. What’s more, this IK10-rated, vandal-resistant mount is suitable both indoors and outdoors.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CAN/CSA C22.2 No. 62368-1 ed. 3, IEC/EN/UL 62368-1 ed. 3, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-27, IEC/EN 62262 IK10 |
| Protection features | Impact resistant, UV resistant |
| IK code | IK10 |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | White |
| Compatibility | AXIS Q18 Bullet Camera Series |
| Brand compatibility | Axis |
| Placement supported | Universal |
| Type | Mount |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.9 kg |
| Depth | 327 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Doesn't contain | PVC/BFR, CFR |
| Compliance certificates | RoHS, REACH |