Axis 02463-001 security camera Dome IP security camera Indoor & outdoor 3840 x 2160 pixels Ceiling/wall
Couldn't load pickup availability
- Built-in cybersecurity features; Ideal for corrosive and harsh conditions; Marine-grade stainless steel casing; Outstanding image quality in 4K; Support for analytics with deep learning
Enclosed in marine-grade stainless steel (SS 316L), DNV-certified casing, this robust camera is resistant to the corrosive effects of sea water and cleaning chemicals. Plus, it’s protected against redirection, defocusing, and impacts and can withstand wide temperatures ranges. It offers outstanding image quality in superior 4K resolution under any light conditions. Featuring a deep learning processing unit (DLPU), it supports advanced analytics based on deep learning on the edge. And, thanks to AXIS Object Analytics, it can detect and classify people, and different types of vehicles—all tailored to specific needs. Furthermore, built-in cybersecurity features help safeguard your system.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of languages | 12 |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| PTZ control | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Design | |
|---|---|
| Weatherproof | Yes |
| IK code | IK10+ |
| International Protection (IP) code | IP66, IP69K |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Form factor | Dome |
| Camera | |
|---|---|
| Camera shutter speed | 1/66500 - 2 s |
| Tilt angle range | -43 - 80° |
| Minimum illumination | 0.07 lx |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Image sensor | |
|---|---|
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 1.2 mm (1 / 1.2") |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
|---|---|
| Focal length range | 6.2 - 12.9 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | |
|---|---|
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Privacy masking | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Frame rate | 60 fps |
| Video recording | Yes |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Total megapixels | 8 MP |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio | |
|---|---|
| Audio detection | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio formats supported | AAC-LC, G.711, G.726, OPUS |
| Network | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 8194 MB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Alert notification type | |
| Pixel counter | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 23 W |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Power source type | PoE |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Drilling template included | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |