Axis 01967-002 security camera Dome IP security camera Indoor 1280 x 720 pixels Ceiling/wall
Couldn't load pickup availability
- Autotracking 2 and orientation aid; Axis Lightfinder 2.0; Built-in analytics; HDTV 720p with 30x optical zoom; TPM, FIPS 140-2 level 2 certified
AXIS Q6074 PTZ Network Camera offers HDTV 720p and 30x optical zoom for great overviews and excellent details. This high-performance indoor PTZ camera comes with autotracking 2 with click and track functionality, as well as an orientation aid for active object tracking and quick orientation. With Axis Lightfinder 2.0 the camera delivers low-light images with more saturated colors and sharper images of moving objects. Plus, enhanced security features such as signed firmware and secure boot ensures the integrity and authenticity of the firmware. Furthermore, Axis Zipstream with H.264/ H.265 significantly lowers bandwidth and storage requirements.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 55024, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-003 Class A, VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, KCC KN32 Class A, KN35, IEC/EN/UL 60950-1, IEC/EN 62368–1, IEC/EN 60529 IP52, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-78, NIST SP500-267, EN 60950-1, GS, UL, cUL, CE, FCC, VCCI, CB, KCC, UL-AR |
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Korean, Portuguese, Russian |
| Number of languages | 11 |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Preset points | Yes |
| Tour recording | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Design | |
|---|---|
| Fog proof | Yes |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Housing material | Acrylic, Aluminium |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Form factor | Dome |
| Camera | |
|---|---|
| Camera shutter speed | 1/11000 - 1/3 s |
| Pan speed | 450 °/sec |
| Pan range | 0 - 360° |
| Tilt speed | 450 °/sec |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Lens viewing angle, vertical | 38° |
| Lens viewing angle, horizontal | 63.8° |
| Minimum illumination | 0.002 lx |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Image sensor | |
|---|---|
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Lens system | |
|---|---|
| Maximum aperture number | 4.2 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Auto focus | Yes |
| Focal length range | 4.25 - 127.5 mm |
| Digital zoom | 12x |
| Optical zoom | 30x |
| Zoom capability | Yes |
| Number of lenses | 1 |
| Video | |
|---|---|
| Text caption overlay | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Sharpness |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Privacy masking | Yes |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Video streaming | Yes |
| Frame rate | 60 fps |
| Supported video modes | 720p |
| Supported graphics resolutions | 320 x 180, 1280 x 720 (HD 720) |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Maximum resolution | 1280 x 720 pixels |
| Audio | |
|---|---|
| Sample rate | 48 kHz |
| Audio formats supported | ADPCM, G.711, G.726, LC-AAC, LPCM, PCM |
| Audio system | 2-way |
| Network | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, Bonjour, UPnP , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS, DynDNS, NTP, RTSP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMP, RTCP, ICMP, DHCP, ARP, SOCKS, SSH, NTCIP, LLDP |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Missing object, Tripwire |
| Alert notification type | |
| Password protection | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 17.1 W |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power source type | AC, PoE |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.85 kg |
| Height | 240 mm |
| Depth | 198 mm |
| Width | 198 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |