Axis 01775-001 security camera accessory Lens
Couldn't load pickup availability
Lens CS 2.8 - 13 mm F1.4 DC-Iris 5 MP
This Tamron varifocal CS mount lens with DC-Iris has a focal length of 2.8 – 13 mm and the fast aperture (F-number) is F1.4. It supports cameras with up to 5 megapixels and is included in AXIS M1137 and AXIS M1137-E Network Cameras. The lens is compatible with all cameras from AXIS M11 Network Camera Series.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatibility | M1137, M1137-E |
| Brand compatibility | Axis |
| Type | Lens |
| Image sensor | |
|---|---|
| Auto-iris type | DC-drive iris |
| Auto-iris | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| F-number (relative aperture) | 1.4 |
| Focal length range | 2.8 - 13 mm |
| Lens mount interface | CS mount |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 46.4 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 46.4 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |