Axis 01729-001 security camera accessory Sensor unit
Couldn't load pickup availability
- For use with AXIS FA54 Main Unit; Functional and highly discreet design; Outdoor-ready sensor unit; Reliable and budget-friendly detection; Thermal technology for low false alarm rate
AXIS FA4090-E Thermal Sensor Unit is a dome-shaped outdoor-ready thermal sensor unit. The flexible and highly discreet design allows for versatile installation: behind surfaces for discreet surveillance, on walls, or recessed. AXIS FA4090-E can be used as a surveillance sensor that doesn’t compromise personal integrity. For use with AXIS FA54 Main Unit, it supports AXIS Camera Application Platform, which enables the use of analytics such as AXIS Guard Suite. It provides reliable solution for detection with a low rate of false alarms.
| Features | |
|---|---|
| Certification | 55032 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 55024, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, VCCI Class A, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, ICES-003 Class A, IEC/EN/UL 62368-1, IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-2, IEC 60068–2–6, IEC 60068-2-14, IEC 60068–2–27, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-78, IEC 60529 IP66/IP67, IEC/EN/UL 60950-22, NEMA 250 Type 4X |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | White |
| Compatibility | FA54 |
| Brand compatibility | Axis |
| Placement supported | Universal |
| Type | Sensor unit |
| Image sensor | |
|---|---|
| Viewing angle, vertical | 28° |
| Viewing angle, horizontal | 35.4° |
| Resolution | 208 x 156 pixels |
| F-number (relative aperture) | 1.2 |
| Focal length range | 4 - 4 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Number of connectors | 1 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 370 g |
| Diameter | 3 cm |
| Cable length | 12 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299020 |