ATEN True 4K HDMI Optical Receiver (4K@300m (K1, MM) / 10km (K2, SM))
Couldn't load pickup availability
- Extends HDMI video, audio, IR, RS-232 control, and Ethernet signals over a duplex fiber optic cable across up to 10 km*
- Lossless transmission of up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) signals
- HDMI (3D, Deep Color, True 4K); HDCP 2.2 compliant
- ATEN’s exclusive FarSmooth technology – prevents lagging and freezing by matching the output rates to the input rates and ensures the 4K@60Hz video display to be stable, smooth and identical to the source through 10 Gbps bandwidth
- Supports transparent USB 2.0 signals for expanded connectivity with USB peripherals at a maximum transfer rate of 25MB/s
- Bi-directional IR signal transmission – IR transmission is processed one direction at a time, ranged from 30 kHz to 56 kHz
- Features RS-232 serial port for connecting peripherals such as touch screens, and barcode scanners
- Supports batch upgrades using Firmware Upgrade Utility
- Built-in 8 kV / 15 kV ESD protection
- Plug-and-play
- Hot-pluggable
- Rack-mountable
The VE883AR is a True 4K HDMI Optical receiver that extends up to 4096 x 2160 / 3840 x 2160 @ 60 Hz (4:4:4) HDMI, audio, USB 2.0, IR, RS-232, and Gigabit Ethernet signals across 300 m (VE883ARK1) or 10 km (VE883ARK2) over a single duplex fiber optic cable losslessly. While helping avoid bulky cable setup, fiber optic cables are electrically isolated, thus they are immune to RFI and EMI. With ATEN’s exclusive FarSmooth technology, the VE883AR prevents lagging and freezing by matching the output rates to the input rates and ensures that the video display is stable, smooth and identical to the source, particularly in long-distance extension applications where uninterrupted video streams are required.
The VE883AR comes with interfaces of HDMI output, analog audio output, USB 2.0, IR, RS-232, and Gigabit Ethernet. Connectivity with USB peripherals is expanded thanks to the VE883AR’s dual USB Type-A ports. For point-to-point extension, pluggable SFP+ modules are included to serve the purpose of optical connection. Plus, the VE883AR is compatible with ATEN’s VM8584 Optical Output Board installed in ATEN’s modular matrix switches to broaden applications. It is suitable for installations where True 4K video transmission across a long distance and electrical isolation are essential, such as control rooms, factories, and hospitals.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| 3D | Yes |
| Impedance | 100 Ω |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| LED indicators | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | Yes |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber optic wavelengths supported | 850 nm |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Cable types supported | Fiber |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Type | AV receiver |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (receiver) (max) | 6.5 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 660 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 169.4 mm |
| Width | 146.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.67 kg |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package width | 95 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| IR receiver included | Yes |
| Manual | Yes |
| IR emitter included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 8.94 kg |
| Master (outer) case height | 283 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case width | 232 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |