ATEN 4-Port HDBaseT Output Board for VM1600 / VM3200
Couldn't load pickup availability
- 4-port HDBaseT Output Board that is compatible with the VM1600A/VM3200 and can be mixed with modular I/O boards of any type for optimum flexibility
- Bi-directional RS-232 channel – allows you to connect to serial terminals or serial devices, such as touch screens and barcode scanners
- HDBaseT Connectivity – extends 4 HDBaseT connections up to 100 meters via single Cat 5e/6 cable
- HDBaseT Anti-jamming – resists signal interference during video transmission using HDBaseT technology
- Connected to VE805R/VE816R:
- Seamless Switch – features close-to-zero-second switching, continuous video streams, real-time switching and stable signal transmissions
- Video Wall – features configurable video wall profiles for custom layouts via point-n-click web GUI
- Bi-directional IR channel – IR transmission is processed one direction at a time
- Hot-swappable design for easy integration of I/O boards
The VM8514 4-Port HDBaseT Output Board offers an easy way route 4 HDBaseT transmitters to 4 HDBaseT receivers, and in combination with the ATEN Modular Matrix Switches to provide the ability of routing up to 32 input and 32 output HDBaseT connections.
1x VM8514 4-Port HDBaseT Output Board
4x JCTN-3401-103G Terminal Block Connectors
1x 2xRT-0003G-1 IR Transmitter
1x 2xRT-0004G IR Receiver
1x User Instructions
| Design | |
|---|---|
| Compatibility | Aten VM1600A/VM3200 |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Product type | Output board |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| RJ-45 ports quantity | 4 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 12.2 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 635 g |
| Height | 23.3 mm |
| Depth | 352 mm |
| Width | 238 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.02 kg |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 426 mm |
| Package width | 285 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.53 kg |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case height | 138 mm |
| Master (outer) case net weight | 1.27 kg |