ATEN 16-Port 17" LCD KVM Switch Over IP (USB - PS/2 VGA) with USB Peripheral port
Couldn't load pickup availability
- Exclusive LED illumination light - designed by ATEN to illuminate the keyboard and touchpad to allow visibility in low-light conditions
- Integrated KVM console with 17" or 19" LED-backlit LCD monitor in a Slideaway™ housing
- 1 remote bus for KVM over IP access-allowing IT administrators to remotely monitor and control upto 16 servers
- Mouse DynaSync™-automatically synchronizes the local and remote mouse movements
The CL5716I Slideaway™ LCD KVM Switch is a control unit that allows access to multiple computers from a single PS/2 or USB KVM (keyboard, video, and mouse) console. A single CL5716I can control up to 16 computers. As many as 15 additional KVM switches can be daisychained to the CL5716I, so that up to 256 computers can all be controlled from a single KVM console.
1x CL5716I LCD KVM over IP Switch with standard Rack Mount Kit
2x 2L-5202U Custom KVM Cables (VGA, USB; 1.8 m/6 ft)
1x LIN5-27X6-U22G Custom Console Cable (VGA, USB, PS/2; 27 cm/0.88 ft)
1x LIN5-04A2-J11G Firmware Upgrade Cable
1x LIN2-418K-E12G Power Cord
1x User Instructions
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of computers controlled | 1 |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 16 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Power | |
|---|---|
| Input current | 1 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 14.3 kg |
| Depth | 480 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 642.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 135 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package width | 668 mm |
| Package weight | 17 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 17 kg |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case length | 718 mm |
| Master (outer) case width | 668 mm |
| Master (outer) case net weight | 14.3 kg |