ROG Strix XG27AQNGV
King of the Hill
The ROG Strix XG27AQNGV is the perfect esports gaming monitor for fast-paced FPS games. This QHD (2560 x 1440) display features Ultrafast IPS panel technology that supports 360Hz visuals and an NVIDIA® G-SYNC® processor with G-Sync Pulsar technology provides the best motion clarity, combined with smooth G-SYNC Variable Refresh Rate for tear-free immersion with super accurate colors and low latency HDR.
Display
Display diagonal 68.6 cm (27")
Display resolution 2560 x 1440 pixels
Native aspect ratio 16:9
Display technology LCD
Touchscreen No
HD type Wide Quad HD
Panel type IPS
Display brightness (peak) 500 cd/m²
Display brightness (typical) 400 cd/m²
Response time 1 ms
Response time measurement type GTG (Gray to Gray)
Screen shape Flat
Contrast ratio (typical) 1000:1
Maximum refresh rate 360 Hz
Viewing angle, horizontal 178°
Viewing angle, vertical 178°
Display number of colours 1.073 billion colours
Pixel pitch 0.233 x 0.233 mm
Viewable size, horizontal 59.6 cm
Viewable size, vertical 33.5 cm
Digital horizontal frequency 31 - 621 kHz
Digital vertical frequency 59 - 360 Hz
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Performance
NVIDIA G-SYNC Yes
VESA Adaptive Sync support Yes
Flicker-free technology Yes
Low Blue Light technology Yes
Multimedia
Built-in speaker(s) No
Built-in camera No
Design
Market positioning Gaming
Product colour Black
Feet colour Black
Ports & interfaces
Built-in USB hub Yes
USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Number of downstream ports 3
USB Type-A downstream ports quantity 3
HDMI Yes
HDMI ports quantity 2
HDMI version 2.1
DisplayPorts quantity 1
DisplayPort version 1.4
Headphone out Yes
Headphone outputs 1
Headphone connectivity 3.5 mm
Ergonomics
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 100 x 100 mm
Wall mountable Yes
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Height adjustment Yes
Adjustable height (max) 10 cm
Pivot Yes
Pivot angle 90 - -90°
Swivelling Yes
Swivel angle range 45 - -45°
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range 20 - -5°
Power
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 70 kWh
Power consumption (typical) 38 W
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (PowerSave) 0.5 W
AC input voltage 100 - 240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy efficiency scale A to G
Weight & dimensions
Width (with stand) 614 mm
Depth (with stand) 188 mm
Height (with stand) 503 mm
Weight (with stand) 6.5 kg
Width (without stand) 614 mm
Depth (without stand) 86 mm
Height (without stand) 367 mm
Weight (without stand) 4.3 kg
Packaging data
Package width 710 mm
Package depth 460 mm
Package height 215 mm