APC Symmetra PX uninterruptible power supply (UPS) 32 kVA 32000 W
Couldn't load pickup availability
- 32 kVA 32000 W
- Sealed Lead Acid (VRLA)
- Black
A high-efficiency 3-phase UPS with integrated modular distribution that can be right-sized to your data center power requirements. With hot-scalable power, distribution and run-time this UPS scales with your data center up to 160kW/160kVA. Suitable for small to medium data centers or individual zones of large data centers.
| Features | |
|---|---|
| Audible alarm(s) | Yes |
| Noise level | 61 dB |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power | 32000 W |
| Output power capacity | 32 kVA |
| Battery | |
|---|---|
| Hot-swap battery | Yes |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | EN 50091-1, EN/IEC 62040-3, EN/IEC 62040-1-1, FCC Part 15 Class A, VFI-SS-111 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1095.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1189 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 1696 x 1210 x 2140 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1200 x 1070 x 1991 mm |
| Output connections | 1 x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Battery type | VRLA |