Perle S-1110DP-M2ST2 - 10/100/1000 Gigabit Ethernet Stand-Alone Media Rate Converter with PoE Power Sourcing. Dual 10/100/1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-LX 1310nm Extended multimode (ST) [2km /6562 ft.]. Includes AC Power Adapter
Couldn't load pickup availability
- 10/100/1000Base-T to 100/1000Base-X Fiber
- Supplies IEEE 802.3 PoE & PoE+ PSE power
- Compatible with legacy pre-standard PoE devices
- Multiport models: 2, 3 or 4 ports
- Fix fiber ports or empty slot for Cisco and other industry standard SFPs
- Advanced features: PD Reset, Smart Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, Auto-MDIX and Loopback
Perle's feature rich Gigabit rate converting PoE Media Converters transparently connect copper to fiber while providing Power over Ethernet (PoE) to standards-based PoE and PoE+ compliant devices such as IP cameras, VoIP phones and wireless access points. S-1110 PoE Media Converters are also available with support for Extended Temperature ranges.
Perle PoE Media Converters are classified as Power Sourcing Equipment (PSE). While using standard UTP cables that carry Ethernet data, Perle PoE media converters can also provide power to one or two Powered Devices (PDs). Perle has PoE media converter models that support the IEEE 802.3af PoE standard (15.4W of power) or the IEEE 802.3at PoE+ standard (30W of power). Learn more about PoE.
Perle 10/100/1000 PoE Ethernet to Fiber Converters provide an economical path to extend the distance of an existing network with fiber cabling. At the same time they function as PoE injectors to power devices like IP phones, video conferencing equipment, IP cameras and Wi-Fi devices over copper UTP cabling.
Multi-port PoE media converters enable a variety of flexible network designs. They can feature single or dual RJ-45 ports to power one or two PD’s per converter and single or dual fiber ports.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make Perle's Gigabit rate converting PoE Media Converters the smart choice for IT professionals.
| Network | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T, 100Base-T, 10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3af |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-T, 10BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-LX |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 10240 |
| VLAN support | Yes |
| Duplex system | Full, Half |
| Cable types supported | Cat5 |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 2000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125,62.5/125 µm |
| Tx power (min) | -6 dBmW |
| Tx power (max) | 0 dBmW |
| Rx power (min) | 0 dBmW |
| Rx power (max) | -17 dBmW |
| Features | |
|---|---|
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| Power protection features | Over current |
| DIN rail mounting | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, Activity, Status, Speed, Error |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | ST |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 46 - 57 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 30.8 W |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 95 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 450 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, National Defense Authorization Act (NDAA), Federal Communications Commission (FCC), UL, CE |
| Logistics data | |
|---|---|
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| MAC address table | 1024 entries |
| UNSPSC-code | 43201553 |