Perle S-100MM-S1SC20U network media converter 100 Mbit/s 1550 nm Multi-mode, Single-mode Black
Couldn't load pickup availability
- Wired
- 100 Mbit/s 20000 m 1550 nm
- Ethernet LAN (RJ-45) ports: 1
- Multi-mode, Single-mode Fiber ports quantity: 1 SC
- IP20
- Black
Perle's feature rich S-100MM Fast Ethernet Fiber to Fiber Media Converters enable transparent fiber extension of 100Base-FX multimode fiber to 100Base-FX multimode or 100Base-LX/EX/ZX/BX single mode fiber.
Perle's advanced features make the end to end fiber link completely transparent. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. In addition, a lifetime warranty and free worldwide technical support make Perle's S-100MM Fast Ethernet Fiber to Fiber Media Converters the smart choice for IT professionals.
Whether you need to extend multimode to multimode or multimode to single mode, Perle has an extensive range of S-100MM Fast Ethernet Fiber to Fiber Media Converters to meet your fiber conversion requirement.
| Network | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Converter input interface | 100BASE-FX |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode, Single-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 302090 h |
| Features | |
|---|---|
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 300 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 550 g |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | Reach, RoHS, WEEE |