Perle IRG5140+ Cellular network router
Couldn't load pickup availability
- LTE Router for Primary or Failover Connectivity
- Out of band management for remote troubleshooting
- LTE-A Pro for 10x faster downlink speeds and 3x faster uplink speeds
- Cloud Hosting -- Deploy and manage your network from the cloud
- 4-port 10/100/1000 Ethernet
- Network connectivity via LTE, Ethernet, and USB 3.2
- Advanced feature set with NO Annual Fees
The Perle IRG5140+ LTE Router has the most comprehensive set of features, functionality, and performance to provide primary or failover back-up connectivity to remote infrastructure and assets. This DIN Rail mountable, rugged, high-performance Cellular Router, with dual-SIM slots, is easily deployed with no need for training because of the intuitive web GUI. For advanced admin scrips, CLI commands are also available.
The IRG5140+ LTE Router provides fast and reliable network connectivity where wired options are impossible to deploy or require a backup. This is crucial for enabling a wide range of applications while ensuring the highest degree of security to protect the integrity of critical services. Reduce the cost of downtime and service calls, and bringing distributed sites online faster. With support for Data, SMS, Voice, and Video, the IRG5140+ can be integrated into any enterprise cloud, building, industrial, or mobile location network infrastructure.
Building and process automation controllers, Internet of Things (IoT)
Smart grid assets (meters, switches, controllers), Telco infrastructure controllers
SCADA, Distribution management systems, Remote data loggers, flow meters, sensing equipment
Digital signage, ATMs, POS, Kiosks, Temporary "pop-up” stores
Video surveillance, Mobile hotspots
Fleet management, GPS/GNSS Location tracking, Taxis, vehicle area networking (VAN)
Transit systems, Buses, Metro Subways, Railways
| Design | |
|---|---|
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Power, WAN |
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Mobile network | |
|---|---|
| Data network | 4G |
| 3G standards | WCDMA, UMTS, DC-HSPA+, HSPA+, HSPA |
| 4G standard | LTE-A |
| 4G bands supported | 2100,1900,1800,850,2600,900,700,800,2300,1500 MHz |
| Number of SIM cards | 2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | SMA |
| Antennas quantity | 2 |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 380 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 610 g |