Perle IOLAN SCRC258 RS-232/RJ-45
Couldn't load pickup availability
- ntelligent Out-of-Band IT Infrastructure Management with optionally integrated Cellular
- Maintain control over your network with a separate, secure management plane built to operate independently from the network to ensure out-of-band access even during network outages.
- Integrate with PerleVIEW Central Management Platform for advanced single pane of glass management, automating routine tasks and providing detailed reporting.
- Designed to support the latest technologies and standards, ensuring long-term reliability.
- Advanced routing engine with AAA security and encryption tools that meet all data center compliance policies
Perle IOLAN SCR Secure Console Servers are engineered to provide unparalleled network resilience and secure remote access to your critical infrastructure. This ultimate solution for advanced out-of-band management will keep your network infrastructure secure, reliable, and automated. Whether managing data centers, branch offices, remote sites, or high-density locations, an IOLAN SCR provides unparalleled control and monitoring capabilities to ensures your network remains operational, even during outages.
Console Management Ports
Every IOLAN SCR Console Server has integrated serial RS232 RJ45 and USB host ports. To get the ultimate solution for connectivity and redundancy, choose the IOLAN SCR256, which also includes Ethernet console management ports.
| Technical details | |
|---|---|
| Package depth | 360 mm |
| Package weight | 4.75 kg |
| Package width | 590 mm |
| Package height | 90 mm |
| Product colour | Black |
| 4G LTE | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Management protocols | HTTP/HTTPS, CLI, Telnet, SNMPv1/v2/v3, Application Virtualization, RESTful API, SMS, TACACS+ |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | SSL/TLS, SSH, SNMPv3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console port | RS-232/RJ-45 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Serial ports quantity | 48 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 256000 MB |
| RAM capacity | 8000 MB |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |