Patriot Memory Signature Line PSD44G213381S memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
Couldn't load pickup availability
- Laptop 4 GB DDR4
- 260-pin SO-DIMM 1 x 4 GB
- CAS latency: 15
- 1.2 V
Patriot Memory’s Signature Line DDR4 SODIMM memory delivers the quality, reliability and performance expected for today’s notebook needs. This 4GB module is designed to run at PC4-17000 (2133MHz) at CAS 15 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory’s Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| CAS latency | 15 |
| Memory ranking | 1 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| SPD profile | Yes |
| Product colour | Green |
| Certification | RoHS |
| General | |
|---|---|
| Product family | Signature Line |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 18.5 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |