PanzerGlass SAFE. by ® TPU Case Transparent Samsung Galaxy A56 5G | Bulk
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- 1.2 meter drop tested = Tested to withstand drops from heights of up to 1.2 meters.
- Recycled plastic = Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- FSC™-certified packaging = Comes in a box made of recyclable FSC™-certified paper.
- Full access to all functions = Protects your device while still providing easy access to all button controls.
Protect your phone from pocket plunges, backseat bumps and freaky Friday-night falls with the Soft TPU Case from SAFE. by PanzerGlass®️. The thin, sleek and transparent case is made of 100% recycled plastic and shields your phone effectively while giving you full access to all of its functions. It is wireless charging compatible and anti-yellowing, ensuring that your case will continue to look good, day after day – even when exposed to sunlight and beach parties.
The Soft TPU Case protects and prolongs the lifetime of your phone so that one day you can pass it on to someone else who will love it just as much as you do. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: For this case, we have managed to reduce the paper packaging by approximately 30%* compared to previous models. So, of course, this product comes in a recyclable FSC™-certified box.
Installation is easy. Just click on the case and you can breathe freely, knowing that you’ll never again fear the terrifying sight of your phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart”. And remember: If you want to take extra good care of your phone, you can combine the case with a screen protector and a camera lens protector from SAFE. by PanzerGlass®.
*Measured by third-party lab by comparing the mass of the new paper packaging introduced in 2023 with the mass of the previous paper packaging introduced in 2022 (CPRTC, report No. ZSA20231301-0016).
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Recycled materials used for making | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Easy to apply | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Samsung - Galaxy A56 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Transparent |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 100% recycled post-consumer thermoplastic polyurethane |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Thickness | 1.33 cm |
| Depth | 13.3 mm |
| Height | 165.1 mm |
| Width | 80.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 32 g |
| Package height | 80.8 mm |
| Package depth | 13.3 mm |
| Package width | 165.1 mm |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |