PanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung Galaxy Tab A11+ | Tab A9+ | Ultra-Wide Fit
Couldn't load pickup availability
- Drop protection = Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant = Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation = So easy to install you can do it even if you’re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit = Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- 60% recycled glass = Same strength. Circulation solution. This protector is made of 60% recycled glass.
- Shock resistant = Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan = Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity = Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Crystal-clear view = So clear that you might not even notice it's there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn't crack.
- Fingerprint resistant = Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
Keep your tablet safe from screen-smashing streaming, couch-chilling catastrophes, and other tablet-totaling tragedies with an original screen protector from SAFE. by PanzerGlass®. Made from 60% recycled glass, the tempered glass acts as a discrete airbag, protecting your tablet by absorbing impact and providing a high level of scratch protection without compromising the functionality and look of your device.
Installation is easy. Usually, one attempt is enough, and should you need more, don’t worry: the screen protector can be re-installed up to 200 times. Once it’s applied, you’ll never again fear the sight of your tablet tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you’ll regret not having clicked “add to cart.”
The Ultra-Wide Fit screen protector covers the entire front surface of your tablet, while still leaving room for a case, and provides a complete and crystal-clear view of your screen.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Installation type | Full adhesive |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Samsung - Galaxy Tab A9+ 5G,Samsung - Galaxy Tab A11+ 5G |
| Brand compatibility | Samsung |
| Protector type | Clear screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Oleophobic coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Dry application | Yes |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Height | 252.6 mm |
| Depth | 0.45 mm |
| Thickness | 0.45 mm |
| Width | 164.1 mm |
| Screen size HxW | 252.56 x 164.11 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Wet wipe | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 99 g |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package width | 305 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 7007190000 |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 60% recycled pre-consumer glass |
| Recycled materials used for making | Recycled tempered glass |